Przy planowaniu budowy domu musimy poznać wiele nowych pojęć. Pojawią się już przy poszukiwaniu działki budowlanej, później podczas projektowania, no i w końcu podczas samej budowy domu.
Dom w stanie surowym otwartym – co to znaczy?
W dzisiejszym wpisie dowiesz się, czym właściwie jest stan surowy otwarty.
Definicja stanu surowego otwartego (SSO)
Tak naprawdę nie ma jednej definicji stanu surowego otwartego. Każdy może go definiować inaczej, co może powodować problemy np. przy porównywaniu ofert budowy domu. My definiujemy go jako budynek w stanie budowy z gotowymi już ścianiami (bez tynków i ocieplenia), konstrukcją i pokryciem dachu. Taki budynek nie posiada również żadnych instalacji.
Różnica między stanem surowym otwartym a zamkniętym
Czym zatem różni się on od stanu surowego zamkniętego? Budynek w stanie surowym nie posiada jeszcze okien, drzwi i bramy. Gdyby tak było byłby w stanie surowym zamkniętym.
Jakie prace są wykonane na etapie SSO?
Na etapie SSO budynek powinien posiadać już: fundamenty i ich ocieplenie, kanalizację podposadzkową na parterze, ściany nośne (konstrukcyjne) i działowe (ale tylko te murowane), a także: stropy, konstrukcję dachu i pokrycie (wraz z oknami dachowymi i rynnami). Jeżeli w projekcie są schody żelbetowe, również powinny być już wykonane.
Etapy budowy domu do stanu surowego otwartego
Samą budowę stanu surowego otwartego również można podzielić na etapy. Tak to również wygląda budując z naszą firmą.
Wykonanie fundamentów
Pierwszym etapem budowy są roboty ziemne i fundamentowe. Podstawowe dwa rodzaje posadowienia budynku to budowa na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej. Przy obu typach występują prace zbrojarskie i betonowe. W każdym z tych dwóch systemów trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonania hydroizolacji i kanalizacji podposadzkowej. Tak powstanie nam stan zero.
Budowa ścian i stropów
Po wykonaniu stanu zero ekipa przejdzie do murowania ścian, na których oparty zostanie strop. Istnieje wiele materiałów murowych, a najczęściej wybierane to ceramika i silikaty. Konstrukcję stropu zawsze narzuca projekt, jednak zdarza się, że w przypadku optymalizacji kosztów jego rodzaj jest zmieniany. Na budowach królują obecnie stropy monolityczne, gęstożebrowe (Teriva) i prefabrykowane Filigran.
Montaż dachu z oknami dachowymi i rynnami
Po wykonaniu ścian i stropów powoli będziemy zmierzać do wykonania konstrukcji dachu. Będzie się ona opierać na wieńcach żelbetowych. Na tejże konstrukcji zostanie wykonane pokrycie dachu, dekarz zamontuje rynny i okna dachowe.
Zalety i wady kompleksowej budowy do stanu surowego otwartego
Z naszą firmą możesz budować do stanu surowego otwartego lub do stanu deweloperskiego. Który sposób warto wybrać?
Zalety budowy do stanu surowego otwartego (koszty i elastyczność)
Budowa do stanu surowego otwartego to najtrudniejszy pod względem technicznym etap. Wybudowanie domu do tego stanu wiąże się z umiejętnością czytania rysunków konstrukcyjnych i perfekcyjnego odzwierciedlenia ich na budowie. Istotne są poziomy, dozbrojenia, kąty, odpowiednia pielęgnacja betonu. Łatwo się tym wszystkim pogubić, a im bardziej skomplikowany projekt tym więcej czasu trzeba poświęcić na analizę rysunków. Warto zlecić ten etap profesjonalnej firmie, która biegle potrafi się poruszać w tych aspektach. Taka firma poda również koszty budowy do SSO już na starcie, przy podpisywaniu umowy, dzięki temu będziesz mógł przygotować się na wydatki znając ich rozmiar.
Wady budowy do stanu surowego otwartego (potrzeba dodatkowych prac wykończeniowych)
Jednak po wykonaniu stanu surowego wciąż daleka droga do końca budowy. Tak naprawdę dopiero 50% sukcesu. Wciąż do wykonania zostanie wiele prac m in.: instalacje, tynki, posadzki, elewacja i ocieplenia, a także zabudowa sufitów.
Czy warto zdecydować się na budowę domu do stanu surowego otwartego?
Budowa do stanu surowego otwartego, to w głównej mierze wykonanie konstrukcji budynku. Poprawne wykonanie tego etapy sprawi, że budynek będzie solidny i trwały na dziesiątki lat. Z tego powodu jak najbardziej warto zdecydować się zlecić ten zakres jednej firmie.