Czy budowa domu z gotowego projektu to opłacalna opcja?

Co to jest gotowy projekt domu?

Budowa domu z projektu gotowego to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane przez inwestorów indywidualnych. Na rynku znajdą oni kilka tysięcy projektów gotowych.  Projekt gotowy to projekt, który został zaprojektowany przez pracownię projektową w celu jego wielokrotnego rozpowszechniania.

Czym różni się gotowy projekt od projektu indywidualnego?

Kupno projektu gotowego jest znacznie prostsze i szybsze od wykonania projektu indywidualnego. Projekt taki wymaga adaptacji przez architekta do działki i jej lokalnych warunków.

Jakie elementy zawiera gotowy projekt domu?

Projekty gotowe różnią się w zależności od pracowni, która go przygotowała. Z reguły zawierają kompletny projekt budowlany i techniczny. Projekt budowlany przesyłany jest w 3 kopiach.

Dla kogo gotowy projekt domu będzie odpowiedni?

Gotowy projekt domu świetnie sprawdzi się na działce, która nie ma skomplikowanego kształtu i jest dobrze zorientowana w strony świata. Trzeba pamiętać, że projekt gotowy musi spełniać podstawowe potrzeby i wymagania Inwestora. W takim projekcie można wprowadzać tylko stosunkowo niewielkie zmiany.

Zalety budowy domu z gotowego projektu

Oszczędność czasu na etapie projektowania

Kupno projektu gotowego z pewnością skraca czas projektowania domu, szczególnie, gdy nie wprowadza się zmian. Oszczędność czasu to z reguły od 2 do 4 miesięcy. Jeżeli jednak żaden z projektów gotowych nam nie odpowiada, warto zastanowić się czy kompromis będzie wart tego zaoszczędzonego czasu.

Niższy koszt w porównaniu z projektem indywidualnym

Z pewnością projekt indywidualny jest droższy od projektu gotowego wraz z jego adaptacją. Różnica zmniejsza się, jeżeli planujemy wprowadzenie skomplikowanych zmian. Jeżeli zmiany będą obejmować nie tylko branżę architektoniczną, ale także konstrukcję i instalacje różnica ta będzie się zmniejszać.

Możliwość wyboru spośród wielu dostępnych projektów

Projektów gotowych jest na rynku bardzo wiele. Wybór warto jednak bardzo dobrze przemyśleć. Producenci projektów gotowych podają na swoich stronach jedynie podstawowe informacje i bardzo łatwo zakupić projekt, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Wybór projektu najlepiej skonsultować z architektem, który będzie odpowiedzialny za jego adaptację. Takie konsultacje są darmowe w naszej firmie.

Sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne

Często zdarza się, że projekt, którym jesteśmy zainteresowani został już wybudowany. Można znaleźć opinie na temat tego projektu bezpośrednio od mieszkańców.

Wady budowy domu z gotowego projektu

Ograniczona możliwość wprowadzania zmian

Pewnych zmian nie opłaca się wprowadzać do projektów gotowych. Zmiany wpływające na konstrukcję czy instalacje kanalizacji i wody mogą znacząco podnieść koszty projektowe. Niektóre zmiany, które na pierwszy rzut oka łatwo będzie wprowadzić mogą pogorszyć funkcjonalność domu lub wpłynąć na inne elementy budynku co wygeneruje dodatkowe koszty. Dlatego zawsze warto omówić najpierw zmiany z architektem i zastanowić się jak wpłyną na resztę projektu.

Konieczność dostosowania projektu do działki

Wybrany projekt może nie spełniać niektórych wymagań MPZP. W takim wypadku będzie konieczne jego dostosowanie i może wpłynąć na ogólny odbiór wyglądu budynku z zewnątrz lub zwiększyć koszty budowy.

Czy budowa domu z gotowego projektu jest opłacalna?

Kiedy gotowy projekt jest najlepszym rozwiązaniem?

Projekt gotowy będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy niestandardowych wymagań odnośnie funkcjonalności budynku oraz jeżeli działka nie ma skomplikowanej sytuacji jeżeli chodzi o jej wymiary, dostęp do drogi i położenie względem stron świata.

Koszty adaptacji gotowego projektu

Koszty adaptacji projektu gotowego zaczynają się od 4990zł brutto. W cenie jest wykonanie projektu zagospodarowania terenu i kontakty z urzędami. Zmiany wyceniane są indywidualnie.

Porównanie kosztów z projektem indywidualnym

W sumie koszt projektu i adaptacji będzie nawet połowę tańszy od projektu indywidualnego. Jednak patrząc na zalety projektowania typowo “pod siebie” i dla siebie projekt indywidualny jest wartą rozważenia alternatywą.