Dlaczego warto zdecydować się na kompleksową budowę domów?

Przy budowie domu trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z kluczowych będzie wybór sposobu budowy. Będziesz mógł wybudować dom tzw. metodą gospodarczą bądź z pomocą jednej firmy zajmującej się wszystkim kompleksowo. Ta decyzja będzie miała wpływ na całą inwestycję, a także na twoje życie w trakcie budowy domu.

Co to jest kompleksowa budowa domów?

Naszą sztandarową usługą jest kompleksowa budowa domu. Polega ona na maksymalnym odciążeniu inwestora od przykrych obowiązków związanych budową. Jedna firma zajmuje się wszystkim – od robót ziemnych aż do stanu deweloperskiego.

Na czym polega kompleksowa obsługa budowy

Współpraca z naszą firmą polega na przekazaniu nam wszystkich obowiązków związanych z budową. To naszym zadaniem będzie zaopatrywanie budowy w materiały i dopilnowanie, aby dojechały na czas. Naszym zadaniem będzie dbanie o porządek na budowie i wokół niej, koordynacja prac ekip budowlanych. Jako inwestor nie będziesz martwić się o to czy na budowie nie zabrakło przysłowiowych gwoździ.

Kto odpowiada za każdy etap budowy w systemie kompleksowym

Za każdy etap budowy, a także za cały budynek odpowiadać będzie jedna firma. Jedna firma wystawi gwarancję i to do niej będzie można zgłaszać wszelkie reklamacje. Murarz nie zgoni winy na tynkarza, a tynkarz na murarza.

Rola generalnego wykonawcy przy kompleksowej budowie

Przy kompleksowej budowie domu to generalny wykonawca zobowiązuje się dochować terminu wykonania budynku i jakości całej inwestycji. Zobowiązuje się także wybudować dom zgodnie z projektem i obowiązującymi normami.

Zalety kompleksowej budowy domów

Zlecenie budowy domu jednej firmie ma wiele zalet. O jednej z nich zdążyliśmy już wspomnieć. Jedna firma odpowiada za cały budynek i na cały budynek daje gwarancję. Przy zatrudnianiu wielu ekip tej ogromnej zalety niestety nie ma.

Optymalizacja kosztów i czasu realizacji

Przy kompleksowej budowie domu od razu będziesz znać czas budowy domu, ponieważ dobra firma budowlana wpisze termin realizacji w umowę. Dodatkowo przy kompleksowej realizacji cała usługa opodatkowana jest stawką 8% VAT. Przy zakupie materiałów samodzielnie inwestor będzie musiał zapłacić stawkę VAT na poziomie 23%.

Mniejsze ryzyko błędów budowlanych

W interesie generalnego wykonawcy jest przewidywanie ewentualnych problemów na późniejszym etapie realizacji. W związku z tym wykorzystuje on swoją wiedzę i doświadczenie, aby je ubiec zanim będą mogły się wydarzyć. W związku z tym zmniejsza on ryzyko przeróbek i poprawek wykonywanych elementów w przyszłości np. z powodu kolizji instalacji.

Wsparcie techniczne i doradcze na każdym etapie

Profesjonalna firma budująca domy kompleksowo oferuje także, wsparcie techniczne w trakcie całej budowy. Znajomość materiałów budowlanych, ich zalet, wad i różnicy w cenach pozwala na spełnienie indywidualnych potrzeb inwestorów.

Kompleksowa budowa jako oszczędność czasu dla inwestora

Kolejną niewątpliwą zaletą wybrania kompleksowej usługi jest oszczędność prywatnego czasu inwestora. Nie musi on przesiadywać na forach internetowych i stronach www, czytając i zastanawiając się, czy to co znajdzie w internecie to rzetelna wiedza. Nie musi również poszukiwać hurtowni budowlanych, organizować transportów setek materiałów, o których nie ma pojęcia do czego w ogóle służą, umawiać i poszukiwać kolejnych ekip budowlanych, organizować zwrotów pozostałych materiałów i wywożenia odpadów. Nie musi wreszcie samodzielnie dokształcać się z każdego etapu budowy z obawy przed oszustwami kolejnych ekip budujących bez umowy i faktury.

Etapy realizacji w kompleksowej budowie domów

Projektowanie i planowanie

Niektóre firmy, tak jak nasza, oferują oprócz samej budowy wsparcie już na etapie projektu. Przy skorzystaniu z usługi projektowania można już na tym jakże ważnym etapie zwrócić uwagę na optymalizację kosztów budowy.

Przygotowanie formalności i pozwolenia

Formalności przed uzyskaniem pozwolenia jest naprawdę wiele. Konieczna jest praca architekta, konstruktora i instalatorów. Wszystkie te osoby powinny posiadać uprawnienia do projektowania w swoich dziedzinach. O procesie uzyskania pozwolenia na budowę możesz przeczytać w innym wpisie na naszym blogu.

Realizacja budowy – od fundamentów po wykończenie

Sama realizacja budowy z reguły dzieli się na etapy. Etapami tworzącymi nam stan surowy otwarty są: fundamenty, ściany, stropy, konstrukcja i pokrycie dachu. Po dodaniu stolarki fasadowej uzyskamy stan surowy zamknięty. Dalej do wykończenia domu do stanu deweloperskiego będziemy musieli wykonać instalacje (elektryczną, wod-kan i ogrzewania), a także: tynki, posadzki, zabudowę GK oraz elewację z ociepleniem.

Odbiór techniczny i końcowa kontrola jakości

Na koniec każdego etapu powinno wykonywać się odbiory częściowe. Co do zasady odebrane powinny zostać wszystkie elementy ulegające zakryciu. Na koniec również wykonuje się odbiór końcowy potwierdzający wykonanie całego domu zgodnie z projektem i normami technicznymi.