Projekt indywidualny – co to oznacza?
Bez projektu nie wybudujemy domu, to jest jasne. Na tym etapie Inwestor ma do wyboru dwie drogi: wybrać projekt gotowy i zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Jednak czym te dwie drogi się różnią?
Różnice między projektem indywidualnym a gotowym
Projekt indywidualny to projekt rysowany od zera. Projektując taki dom, bierze się pod uwagę potrzeby inwestora, jego gust, ale także uwarunkowania działki i to, co ją otacza. Projekty gotowe z reguły są projektowane uniwersalnie, aby spełnić oczekiwania, jak największej liczby klientów i z tego względu projektanci projektów gotowych muszą często iść na kompromisy. Nie zwracają wtedy też uwagi na indywidualne uwarunkowania działki, na której powstanie budynek.
Zalety wyboru projektu indywidualnego
Dzięki wykonywaniu projektu indywidualnego można zaprojektować dom “pod siebie”, czyli w 100% odpowiadający naszym potrzebom. Architekt podczas projektowania stara się także uwydatnić wszystkie zalety posiadanej działki budowlanej i zniwelować jej wady. Przy trudnych działkach, o nietypowym kształcie, czy nieoptymalnym ułożeniu w strony świata jest to bardzo dużą zaletą tego rozwiązania.
Kiedy warto zdecydować się na projekt indywidualny?
Na projekt indywidualny warto się zdecydować wtedy, gdy mamy problem ze znalezieniem projektu gotowego w 100% odpowiadającego naszym potrzebom. Warto również zdecydować się na ten krok, jeżeli posiadamy małą działkę lub działkę z nieperfekcyjnym ułożeniem w strony świata (np. wjazd od południa, działka narożna itp.).
Projekt indywidualny to inwestycja – jeżeli w planowanym domu masz zamiar spędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt lat niewarto iść na ustępstwa wybierając projekt gotowy, przy którym konieczne będzie pójście na kompromisy.
Etapy współpracy z architektem przy projekcie indywidualnym
Pierwsze spotkanie i analiza potrzeb inwestora
Pierwszym etapem jest spotkanie, na którym architekt omawia potrzeby i oczekiwania inwestora. To czas, żeby się poznać i porozmawiać o priorytetach. Na tym etapie weryfikujemy również zapisy planu miejscowego i sprawdzamy najbliższe otoczenie działki.
Opracowanie koncepcji projektowej
Po zaznajomieniu się z wymaganiami i ustaleniu pierwszych szczegółów dotyczących projektu przystępujemy do przygotowania koncepcji projektu. To etap kiedy oczekiwania i marzenia zaczynają być przelewane na papier.
Prace nad projektem budowlanym i wykonawczym
Gdy koncepcja zostanie zaakceptowana przez Inwestora, nad projektem rozpoczynają pracę pozostałe osoby z zespołu projektowego: konstruktor i instalatorzy.
Konsultacje i zmiany na etapie projektowania
Podczas przygotowywania projektu budowlanego wciąż nanoszone są zmiany i poprawki, tak aby budynek spełniał oprócz oczekiwań i potrzeb także wszystkie techniczne i prawne wymagania.
Finalizacja projektu i uzyskanie pozwolenia
Gotowy projekt wraz ze skompletowanym wnioskiem o pozwolenie na budowę trafia do urzędu. Wszelkimi urzędowymi formalnościami zajmujemy się my w ramach usługi wykonania projektu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta?
Wybór odpowiedniego specjalisty do projektu indywidualnego
Wybór autora projektu jest bardzo ważny. Od tego wyboru będzie zależeć nie tylko czas wykonania samego projektu (proces projektowania przez różne pracownie może trwać od 6 miesięcy do roku, a zdarzają się przypadki, gdzie trwa to dwa lata). Autor projektu będzie miał także wpływ na funkcjonalność projektowanego budynku, jego estetykę z zewnątrz. Architekt projektujący budynek będzie miał także istotny wpływ na koszty samej budowy. Można bowiem projektować bardziej lub mniej oszczędnie.
Jakie pytania zadać architektowi na pierwszym spotkaniu?
Podczas pierwszego spotkania warto zapytać architekta, czy w starostwie, które będzie odpowiedzialne za wydanie pozwolenia uzgadniał już jakieś projekty.
Czego oczekiwać od architekta w trakcie realizacji projektu?
Architekt przede wszystkim powinien zaznajomić się bardzo dokładnie z planem miejscowym obowiązującym na terenie działki. Jeżeli projekt nie będzie zgodny z jego zapisami to urząd nie wyda pozwolenia na budowę.