Na czym polega projektowanie domów?
Kto by nie chciał zaprojektować swojego domu? Prawie każdy na pewnym etapie życia chciałby móc to zrobić. Świadczy o tym sukces gier komputerowych takich jak np. The Sims. Ale jak projektowanie domu wygląda w praktyce?
Rola architekta i inwestora w procesie projektowym
Przede wszystkim trzeba być świadomym, że przy dobrym projekcie domu będzie pracować więcej niż jedna osoba. Oczywiście – najważniejszy jest inwestor. To od niego się wszystko zaczyna i to jego potrzeby będzie musiał spełnić projekt. Nad spełnieniem tych potrzeb będzie czuwał architekt, który koordynuje proces projektowy. Oprócz architekta będzie też potrzebny konstruktor, który zadba o bezpieczeństwo i trwałość projektowanej konstrukcji budynku. W projektowanym domu ważne będą też instalacje i przy tym etapie projektu wiedzą wykażą się instalatorzy: sanitarny i elektryczny.
Definicja i etapy projektowania domów
Każdy projekt zaczyna się od koncepcji. Faza koncepcyjna potrafi trwać od miesiąca do trzech, jednak zdarza się, że pracuje się nad nią znacznie dłużej. Wszystko zależy od potrzeb inwestorów, ich gustu, budżetu, skomplikowania działki budowlanej. Po zaakceptowaniu koncepcji będzie trzeba przygotować projekt budowlany, czyli tą jego część, która trafi do urzędu oraz projekt techniczny – ten, który będzie potrzebny już na budowie.
Etapy projektowania domu – krok po kroku
Wybór działki i analiza warunków zabudowy
Zanim zaczniemy pracować nad projektem domu musimy wiedzieć, gdzie on będzie stać. Zatem pierwszym, naturalnym projektem będzie zakup działki budowlanej. Zanim podejmie się decyzję o zakupie bardzo ważne jest zaznajomienie się z zapisami planu miejscowego lub warunkami zabudowy dla tej działki (o ile będą wydane). Mogą one istotnie wpłynąć na wygląd budynku.
Konsultacja wstępna i analiza potrzeb inwestora
W naszej firmie, pierwsza konsultacja jest zawsze darmowa. Podczas spotkania analizujemy potrzeby, ułożenie działki i jej okolicę, zapisy planu. Rozmawiamy również o potrzebach inwestorów i wymaganiach dotyczących projektu. Po takim spotkaniu przygotowujemy wycenę projektu.
Opracowanie koncepcji projektowej
Następnie zaczyna się praca projektowa. Architekt ma tutaj za zadanie stworzenia koncepcji, która połączy wszystkie uwagi inwestora, spełni jego potrzeby, a także uwydatni atuty działki a zniweluje jej wady. Rzadko kończy się na jednej koncepcji. Przeważnie są potrzebne dwie lub trzy, aby trafić w przysłowiową dziesiątkę.
Projekt budowlany i jego elementy
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, projekt budowlany to ten dokument, który będzie składany do urzędu razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jego skład definiują odpowiednie przepisy. Znajdą się w nim między innymi: rzuty kondygnacji, przekroje, rzut dachu i fundamentów, a także opis. Ważnym elementem jest również projekt zagospodarowania terenu.
Przygotowanie projektu wykonawczego
Projekt techniczny będzie zawierał znacznie więcej rysunków, a także opis przygotowany przez każdego z branżystów. Znajdziemy tam informacje jak ma być wykonana konstrukcja budynku, instalacje: wod-kan, grzewcza, wentylacji i elektryki.
Uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zgód
Tak jak wspomnieliśmy etap projektowy nieodłącznie wiąże się również z wieloma uzgodnieniami, a także uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dobry architekt oprócz wykonania projektu zajmie się również tą częścią pracy projektowej.
Współpraca z architektem przy projektowaniu domu
Jakie informacje należy dostarczyć architektowi?
Podczas pierwszego wywiadu z architektem pojawi się wiele pytań. Wszystkie mają na celu powzięcie jak najwięcej przydatnych informacji nt. inwestora, jego potrzeb, przyzwyczajeń i marzeń. Podstawowe informacje to przede wszystkim przewidywana ilość kondygnacji i poszczególnych pomieszczeń: łazienek, sypialni itd., a także informacja o ich wielkości. Bardzo ważne pytanie dotyczy również inspiracji: w jakim stylu miałby być zaprojektowany dom – od zewnątrz a także od wewnątrz. To co warto również przekazać architektowi to m. in. ilość domowników, ich wiek, jakie mają hobby, czy mają jakieś przedmioty, które miałyby być wyeksponowane.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektanta?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór projektanta będzie decydował o wielu sprawach. Od tego wyboru będą zależeć m. in. długość procesu projektowego, poprawność projektu i czy spełni on wszystkie potrzeby. Projektant ma także istotny wpływ na późniejsze koszty budowy, a koszt tego samego domu zaprojektowanego przez różne zespoły projektowe może różnić się nawet o kilkanaście procent. Wielkim atutem będzie w związku z tym znajomość kosztów budowy domów i różnice pomiędzy stosowanymi rozwiązaniami.
Koszty projektowania domu – od czego zależą?
Jeżeli natomiast chodzi o koszty projektu domu, to zależą one od kilku czynników. Najważniejszy to zakres projektu. Przy wyborze projektanta domu trzeba upewnić się, czy oprócz wykonania koncepcji i projektu budowlanego w cenie będzie również uzgodnienie i uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt techniczny również jest obowiązkowy, a może być on poza zakresem oferty. Innym istotnym czynnikiem będzie wielkość projektowanego domu i jego skomplikowanie.