Na czym polega adaptacja projektów i kiedy jest konieczna 

Jeśli zdecydowałeś się na zakup gotowego projektu domu, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, konieczne będzie zaadaptowanie go do warunków panujących na Twojej działce oraz Twoich indywidualnych potrzeb. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest adaptacja projektów i dlaczego jest potrzebna?
  • Kiedy adaptacja projektu domu jest obowiązkowa?
  • Jakie zmiany można wprowadzić w gotowym projekcie?
  • Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego?
  • Czy każda działka wymaga adaptacji projektu?

Czym jest adaptacja projektu?

Celem adaptacji projektu gotowego jest dostosowanie go do lokalnych warunków takich jak przepisy prawa miejscowego (MPZP), lokalizacja sieci wod-kan czy warunki gruntowe. Podstawowym elementem adaptacji jest wrysowanie budynku na mapę do celów projektowych z uwzględnieniem najważniejszych parametrów działki, takich jak usytuowanie względem stron świata, zachowanie odpowiednich odległości od granic działki czy ustalenie optymalnej wysokości poziomu zero budynku. 

Kto może wykonać adaptację projektu?

Adaptację projektu gotowego wykonuje uprawniony architekt wraz z zespołem branżystów (konstruktorem oraz inżynierami z branży wod-kan i elektrycznej). W momencie przystosowania zakupionego projektu do wymagań danej działki to oni, w świetle prawa, uznawani są za projektantów i są odpowiedzialni za projekt. 

Kiedy adaptacja projektu jest konieczna? Dostosowanie projektu do warunków działki

Adaptacja projektu jest niezbędną procedurą wymaganą prawnie. Nieodłącznym dokumentem adaptacji jest projekt zagospodarowania terenu (PZT), który wykonuje zespół uprawnionych specjalistów w oparciu o projekt i lokalne uwarunkowania. Wśród najczęściej pojawiających się dostosowań można wymienić:

– zmianę kąta nachylenia oraz koloru pokrycia dachu, aby dopasować projekt do wymagań Planu Miejscowego,

– zmianę tradycyjnych fundamentów na płytę fundamentową, jeśli warunki gruntowe są niekorzystne

– zmianę lokalizacji wyjścia przyłączy (instalacji wod-kan) z budynku.

Zmiany w układzie pomieszczeń i konstrukcji budynku

Adaptacja może objąć również zmiany funkcjonalne i konstrukcyjne, czyli zmiany w układzie pomieszczeń, rozmieszczeniu i rozmiarze okien i drzwi, sposobie ogrzewania czy konstrukcji budynku. Jeśli planujesz takie zmiany, warto skonsultować je z architektem jeszcze przed zakupem projektu, aby dokonał oceny czy są one możliwe do wykonania. Jeśli zmiany będą wykraczać poza zakres adaptacji projektant zaproponuje wykonanie projektu indywidualnego. Opis różnic między gotowym projektem a projektem indywidualnym znajdziesz we wpisie “Projekt indywidualny czy adaptacja projektu gotowego?”. 

Adaptacja do energooszczędnych technologii i materiałów

Kupując projekt gotowy warto zwrócić uwagę na informacje o OZE. Projekty z takim oznaczeniem zawierają korzystniejsze, z punktu widzenia ekologii, rozwiązania materiałowe i technologiczne. Jeśli jednak wybrany projekt bazowy posiada tradycyjne rozwiązania jak np. wentylacja grawitacyjna czy kocioł gazowy, to na etapie adaptacji możliwa jest zmiana wybranych rozwiązań np. na wentylację mechaniczną z rekuperacją, pompę ciepła oraz inne dostosowania zgodnie z wymaganiami Klienta. 

Jak przebiega proces adaptacji projektu? Analiza możliwości i wprowadzenie zmian w  projekcie

Pierwszym etapem procesu uzyskania pozwolenia na budowę jest wybranie projektu, analiza możliwości wprowadzenia zmian do projektu, a następnie zakup projektu, wykonanie mapy do celów projektowych i badań geologicznych. Po skompletowaniu podstawowych dokumentów architekt może przystąpić do wrysowania do projektu ustalonych z Klientem zmian oraz przygotowania projektu zagospodarowania terenu.

Uzyskanie wymaganych pozwoleń i zgód

Po zaakceptowaniu projektu wraz z naniesionymi zmianami przez Inwestora następuje etap uzyskania uzgodnień niezbędnych do złożenia kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę. W zależności od indywidualnych uwarunkowań liczba tych dokumentów może się różnić. Uzgodnienia te, jak np. wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, opinia konserwatora ws. prac ziemnych czy zgłoszenie wodnoprawne, są obarczone dodatkowy czasem oczekiwania, jak każda procedura urzędowa. 

Koszty i czas realizacji adaptacji projektu – Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu?

Na koszt adaptacji składają się elementy takie jak:

  • projekt bazowy (zwykle ok. 3500 – 5500 zł brutto)
  • mapa do celów projektowych (cena ustalana jest na podstawie powierzchni opracowania) 
  • badania geologiczne (koszt badań zależy od ilości i głębokości wykonanych odwiertów)
  • podstawowy koszt adaptacji
  • koszt wprowadzonych do projektu zmian (ustalany jest indywidualnie na podstawie stopnia ich skomplikowania)

Jak długo trwa proces dostosowywania projektu?

Etap prac projektowych trwa zwykle od kilku do kilkunastu tygodni. Jest uzależniony przede wszystkim od ilości i zakresu dostosowań. Jeśli prace obejmują dostosowanie jedynie  instalacji wod-kan i elektrycznej przechodzi się bezpośrednio do etapu wykonania projektu zagospodarowania terenu. To znacznie skraca czas całego procesu projektowo-administracyjnego.

Podsumowanie

Zakup projektu gotowego niestety nie jest warunkiem wystarczającym, aby uzyskać pozwolenie na budowę i konieczna jest jego adaptacja oraz uzyskanie dodatkowych dokumentów i uzgodnień. W procesie tym niezbędny jest uprawniony architekt wraz z zespołem branżystów. Wszystkimi tymi sprawami zajmuje się nasza firma.