Budowa własnego domu to zajęcie, które wymaga licznych przygotowań, a także przeanalizowania wielu kwestii. Pewne decyzje, już na bardzo wczesnym etapie inwestycji będą wpływać na końcowy efekt. Warto wiedzieć z wyprzedzeniem jakie konsekwencje będą miały poszczególne wybory.
Jak przygotować się do budowy domu?
Wydaje się, że pierwszym krokiem będzie zastanowienie się jak miałby wyglądać nasz wymarzony projekt. Zastanowić się nad ilością pomieszczeń i ich funkcjami. Wielkością salonu, kuchni. Liczbą łazienek i wyposażeniem, które chcemy w nich zmieścić. Następnie musimy zastanowić się nad typem budynku, który chcielibyśmy wybudować. Czy będzie to dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Jaki dach miałby mieć nasz wymarzony dom? Czy miałby to być dach kopertowy, dwuspadowy czy płaski? Po takim zwizualizowaniu sobie wymarzonego domu i wypisaniu priorytetów możemy przejść do poszukiwań działki.
Najważniejsze etapy budowy domu
Wybór działki
Oprócz oczywistych kwestii, takich jak lokalizacja działki i jej wielkość oraz cena musimy zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. To co z perspektywy budowy domu jest ważne to dostęp do mediów (wody, kanalizacji, gazu czy instalacji elektrycznej). Z brakiem dostępu do wody, kanalizacji czy gazu jesteśmy w stanie sobie poradzić za pomocą studni głębinowej, szamba bądź oczyszczalni, jednak brak dostępu do prądu będzie już bardzo dużym problemem. Inną bardzo ważną kwestią jest istnienie miejscowego planu zagospodarowania terenu. Jeżeli istnieje znajdziemy w nim wszystkie ograniczenia, które wpłyną na kształt naszego domu. W planie miejscowym mogą się znaleźć m. in. ograniczenia dotyczące dachu domu, wielkości domu (% działki jaki może zajmować), a nawet koloru dachówki. Jest to bardzo ważny dokument, którego analizy nie można pominąć przed zakupem działki.
Wybór projektu budowlanego
Następnym krokiem po zakupie działki będzie wybór projektu domu. Najlepiej zacząć od przeglądnięcia bardzo szerokiej oferty projektów gotowych. Należy przy tym pamiętać, że projekty pracowni projektowych znalezionych w internecie mogą bardzo się różnić jeżeli chodzi o samą jakość projektów, a także ostateczny koszt ich budowy. Jeżeli natomiast nie znajdziemy odpowiadającego nam projektu warto rozważyć projekt indywidualny. Jest on droższy w opracowaniu, ale dostaniemy dokładnie to co byśmy chcieli. Jeżeli budujemy dom na całe życie jest to niewątpliwie wartość dodana.
Niezbędne pozwolenia i dokumenty na budowę domu
Zanim będziemy mogli przystąpić do budowy domu konieczne będzie otrzymanie pozwolenia na budowę. Aby takie pozwolenie otrzymać będziemy potrzebować szereg dokumentów m. in. projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania terenu. Szerzej opisaliśmy tę tematykę w poprzednim wpisie na naszym blogu.
Zatrudnienie odpowiedniej firmy budowlanej
Kolejną bardzo ważną rzeczą będzie wybór firmy do budowy domu. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy chcemy budować metodą gospodarczą, czy zlecić kompleksową usługę generalnemu wykonawcy. Przy pierwszej opcji należy mieć świadomość, że będzie to nas kosztować wiele godzin pracy dziennie. Na głowie inwestora będzie zamawianie materiałów – od betonu i pustaków, po gwoździe i wkręty. Trzeba będzie samemu organizować takie błahe czynności jak zwrot palet czy wywóz śmieci. W takim wypadku trzeba poświęcić większość dni urlopowych na wizyty na swojej budowie. Druga opcja – pozornie droższa – pozwoli skupić się na swojej pracy zarobkowej. Oczywiście nie każdy generalny wykonawca to dobry wybór – różnią się oni podejściem do obsługi klienta, oferowanymi technologiami i zapisami w umowach.
Przygotowanie placu budowy
Zgodnie z przepisami plac budowy powinien zostać ogrodzony, a przed nim umieszczona tablica informacyjna. Pierwszy na budowie będzie musiał pojawić się geodeta w celu wytyczenia budynku. Od pierwszego dnia na budowie powinien być również prąd i – mniej oczywista – kabina wc.
Harmonogram budowy domu
Harmonogram samej budowy będzie zależeć od wybranego projektu i technologii,w której dom zostanie wybudowany. Budowa do stanu deweloperskiego metodą tradycyjną może trwać: w przypadku domów parterowych 10-13 miesięcy, w przypadku domów z poddaszem 11-14 miesięcy. Czas budowy zależy także od wielkości domu.
Budowa domu krok po kroku
Budowę domu zaczyna się od robót ziemnych i wykonania fundamentów. Następnie murowane są ściany parteru. W przypadku domów z poddaszem wykonuje się następnie strop i ściany poddasza. Następnie na budowie pojawia się ekipa dekarska, aby wykonać konstrukcję dachu i jej pokrycie. Po wymurowania ścian działowych będzie można wstawić stolarkę okienną i drzwiową. Po zamknięciu brył budynku będzie można się zająć wykonaniem instalacji elektrycznej i wod-kan, tynki, instalację ogrzewania i posadzki. Na zewnątrz w tym samym czasie będzie pracować ekipa od elewacji. Na koniec nastąpi wykonanie zabudowy z karton gipsu i montaż urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie domu.